Hakkımızda

Çeyrek Asırlık Bilim Yuvası

1992 yılında 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ile kurulan Kocaeli Üniversitesi ülkemizin önde gelen bilim ve eğitim merkezlerinden birisidir. Üniversitemizin kuruluşunun 25.yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin gelişimine ve bilime yaptığımız katkının haklı gururunu yaşamaktayız.

Farklı düşünme yolları geliştiren, alternatif bakış açıları üreten, okuyan, araştıran ve entelektüel sermayesini her gün arttırarak milleti için kullanan nesiller yetiştirmekteyiz. Bu sebeple diyoruz ki: “Türkiyemiz için eğitiyor, araştırıyor ve üretiyoruz.”

Muhteşem Bir Yerleşke

17 Ağustos 1999 tarihi gerek ülkemiz gerekse üniversitemiz açısından büyük kayıpların yaşandığı acı bir tarih. Marmara depreminin etkisiyle oluşan bu büyük yıkım üniversitemizin %75 inin yok olmasına sebep olmuştur, ancak Üniversitemiz gücüyle bu büyük yarayı hızla sarmış bugünkü modern ve her açıdan gelişmiş kampüsüne kavuşmuştur.

Türkiyenin ilk projelendirilmiş yerleşkesi olan Umuttepe Yerleşkesi Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kampüslerindendir. Doğanın merkezinde, şehrin gürültüsünden uzak, ferah havası ile özel bir konumu olan yerleşkemiz 6500 dönümlük alanda; spor tesisleri, araştırma ve uygulama hastanesi, modern eğitim kurumları ve sosyal alanları ile gurur verici bir tesis kimliğindedir.

Projelerimiz

Biyodizel Üretimi için Chlorella Türü Mikroalgin Yağ İçeriğinin Artırılması

Biyoteknoloji Laboratuvarı

Dr. Öğr. Üyesi Nurdan Kapucu

Temel görüntü işleme algoritmalarının fpga ile gerçeklenmesi

Gömülü Sistemler Laboratuvarı

Doc. Dr. Suhap Şahin

Epilepsi Hastalarında Otoimmünite ile İlişkili Alt Tiplerin Araştırılması

DEKART Proteomiks Laboratuvarı

Prof. Dr. Betül Baykan Baykal